Puchar Europy Wschodniej w Celności Zamość 2023 Zamość / Mokre, 04-06.08.2023 r.

Po raz pierwszy polska edycja zawodów Pucharu Europy Wschodniej w Celności odbyła się w Zamościu. W dniach 04-06.08.2023 r., zawody w spadochronowej konkurencji celności lądowania zostały rozegrane na lotnisku Mokre. Rywalizacja sportowa przebiegała zgodnie z przepisami FAI oraz przepisami EEAC (ang. the East European Accuracy Cup), zamieszczonymi na stronie www.eeacup.eu. Puchar Europy Wschodniej w Celności jest rozgrywany od 2016 r. i obecnie zawody pucharu odbywają się w sześciu krajach: Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech i Polsce. Po raz pierwszy odbywały się na Lubelszczyźnie, a dokładnie w Zamościu.

Organizatorem polskich zawodów pucharu jest Wojskowy Klub Sportowy „WAWEL”, członek Aeroklubu Polskiego – Polskiego Związku Sportów Lotniczych, a współorganizatorem Aeroklub Ziemi Zamojskiej. Pomocą organizatorom służył 2. pułk rozpoznawczy. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Starosty Zamojskiego Stanisława Grześko. Partnerami wydarzenia były następujące podmioty i osoby: Gałan Dachy, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Krakowski Holding Komunalny S.A., Mag-Bud, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, ORLEN Paliwa Sp. z o.o., PANAS TRANSPORT Sp. z o.o., Starostwo Powiatowe w Zamościu, Wodociągi Miasta Krakowa S.A., Pani Małgorzata Pogudz-Kusiak.

Skoki wykonywano z samolotu Cessna 206. Rozegrano osiem kolejek skoków, co stanowi maksymalną ilość dla zawodów EEAC. Zawody wygrała drużyna „HUNGARY SZOLNOK” z Węgier. Na drugim miejscu uplasował się nasz zespół „KRAKÓW WAWEL”. A miejsce trzecie wywalczyła reprezentacja „2. HPR”, w barwach której startowali członkowie naszej sekcji. Klasyfikację indywidualną wygrał Istvan Asztalos z „HUNGARY SZOLNOK”. Miejsce drugie zajął Rafał Zgierski z „2. HPR”. A miejsce trzecie przypadło dla Piotra Błażewicza z „OSWRIS”.