Początki sportu spadochronowego w Polsce

Myśl zorganizowania sportu spadochronowego w Polsce zrodziła się wśród młodzieży pod wpływem relacji prasowych i radiowych z zawodów organizowanych za granicą. W odpowiedzi na listy młodzieży, kierowane pod adresem Ligi Obrony Powietrznej Państwa, jej Zarząd Główny postanowił przystąpić do organizowania sportu spadochronowego w kraju. Do prac przygotowawczych przystąpiono już w 1935 roku. Przygotowania miały przemyślany sens organizacyjny. Równolegle z akcją plakatową zaczęły ukazywać się publikacje prasowe, w radiu zaś interesujące pogadanki i odczyty. W sprzedaży pojawiła się wydana przez ZG LOPP, książka mjr Stanisława Mazurka pt. Spadochron – jego budowa i zastosowanie, w przedmowie której Dowódca Lotnictwa gen. brygady pil. Ludomir Rajski napisał: „…Spadochron jest środkiem bezpiecznego transportu ludzi i materiałów z samolotu, będącego w locie, na ziemię. Jest on wykorzystywany do celów humanitarnych lub wojennych. Książka o spadochroniarstwie przyczyni się do wzbudzenia zaufania do tego nieodłącznego towarzysza lotnika.”

LOPP była organizacja społeczną, popierającą rozwój lotnictwa w naszym kraju. Oprócz organizowania na skalę masową szkolenia lotniczego, zajmowała się również zbieraniem funduszy na rozwój lotnictwa wojskowego. To z jej inicjatywy w okresie międzywojennym dokonano zakupu ponad stu samolotów dla polskiej armii. Rozpoczęto budowę wież spadochronowych. Przystąpiono do organizowania kursów oraz skoków propagandowych. Pierwszą wieżą spadochronową użytą do szkolenia w 1936, roku była wieża zbudowana na Polu Mokotowskim w Warszawie. Po pewny czasie została ona przeniesiona na ulicę Czerniakowską.

Za przykładem Warszawy budowę wież spadochronowych rozpoczęto w całym kraju. Do wybuchu II wojny światowej było ich 17. Najwyższa z nich mająca 50 m wysokości i elektryczny dźwig stanęła w Katowicach. Konstruktorem tych urządzeń był inż. Jerzy Koziołek z Chorzowa. Pierwsze skoki z balonu na uwięzi przeprowadzono w Legionowie k/Warszawy w 1936 roku. Szkolenie zapoczątkowały kursy instruktorskie. O szybkim tempie procesu szkolenia świadczyły liczne pokazy i imprezy z udziałem skoczków spadochronowych LOPP przeprowadzone już w 1937 roku. W sierpniu tego roku 19 polskich harcerzy – lotników wzięło udział w V Międzynarodowym Zlocie Skautów w Holandii, gdzie 11 sierpnia Władysław BurghardtStanisław Jara i Tadeusz Puchajde z wypożyczonego samolotu Yumbo 2 wykonali efektowne skoki ze spadochronem na lotnisko Ypenburg koło Hagi. Miały one ogromne znaczenie propagandowe. Opisywała je prasa zagraniczna, podkreślając duże zainteresowanie młodzieży polskiej spadochroniarstwem. Przystąpiono również do szkolenia pielęgniarek PCK. 29 maja 1938 roku przy okazji przekazania przez PCK dla wojska siedmiu samolotów sanitarnych, trzy pielęgniarki – spadochroniarki wykonały skok grupowy z samolotu Fokker.

Z okazji 25-lecia skautingu węgierskiego 24 kwietnia 1938 roku w pokazach lotniczych na Węgrzech wzięli udział polscy harcerze spadochroniarze wykonując skoki z samolotu Ju-52. W okresie wakacyjnym 1938 roku zorganizowano kilkanaście kursów spadochronowych, we wrześniu wykonano skoki grupowe, a w listopadzie przeprowadzono dwa kursy doświadczalne dla skoczków początkujących.

Według zamierzeń LOPP rok 1939 miał być przełomowym w rozwoju spadochroniarstwa w kraju i jednocześnie rokiem podstawowym do wytyczenia planów na dalsze lata w tej dziedzinie sportu. Intensywne działania organizacyjne, związane ze szkoleniem skoczków, rozpoczęto w styczniu 1939 roku. Trwały one do sierpnia włącznie.

W ciągu trzech lat od 1936 do 1939 roku wykonano ponad 5000 soków. Skoczkowie LOPP reprezentowali polskie spadochroniarstwo w Holandii, Luksemburgu, Łotwie i na Węgrzech. Skoki spadochronowe obejrzało w Polsce ponad milion osób.

Po zakończeniu wojny obronnej 1939 roku wielu polskich skoczków walczyło dalej jako żołnierze wojsk powietrzno-desantowych na różnych frontach. Ci, którzy pozostali w Warszawie weszli w skład Batalionu Strzelców Spadochronowych Parasol. Batalion ten wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami wojskowymi na terenie stolicy.

Nasi Partnerzy